درباره ما


کوکداما یک سبک ژاپنیه و لغتش هم ژاپنیه، به معنای "توپ خزه‌ای"
ولی متاسفانه لغت کوکداما برای جامعه یه مقدار لغت سنگینی هست ( هم از لحاظ تلفظ و هم بخاطرسپاری لغت)  و از طرفی ترجمه‌ش هم زیاد مفهوم رو نمیرسونه، "توپ خزه‌ای" یعنی توپی که با خزه هست و گُل داخلشه و یا حتی این منظور میشه که داخل توپ فقط خزه هست.
این مرکز با سه سال تجربه‌ی بی‌وقفه به این مفاهیم رسید  لغتی رو جایگزین این دوتا لغت (کوکداما و توپ خزه‌ای) کند که با کمترین ترکیب لغات بهتر بتونه مفهوم این محصول رو برسونه و در نهایت نام "گل‌خزه "  انتخاب شد که شامل دو بخش "گل" و "خزه" میشه و همونطوری که هر کسی به این محصول نگاه میکنه قسمت بالا گُل رو میبینه و قسمت پایین خزه رو.
خب پس با این تفاسیر "گل‌خزه" میشه یک سَبک نگهداری گل و گیاه بدون نیاز به گلدان هستش که در این روش ریشه‌ی گیاه با گِلِ مخصوص و خزه به شکل توپ در میاد و رشد گیاه در بستر جدید ادامه پیدا میکنه که قابلیت رشد گیاه رو داره و هرجا میشه قرارش داد.

گل‌خزه همونطوری که گفتم یک سَبکه، سبکی که کار نگهداری گیاهان رو راحت تر کرده و حتی برای افرادی که تجربه‌ی کمی در نگهداری گل و گیاه دارن یا به اصطلاح "گل بدستشون نمیاد" خیلی مناسبه چون براحتی و با رعایت فقط دو نکته‌ی ساده حداقل یکسال میتونن گل و گیاهشون رو داشته باشن؛

 نکته‌ی اول اینکه آفتاب مستقیم به گیاه نخوره ( که معمولا همه این نکته رو رعایت میکنن) و نکته‌ی دوم اینکه هر وقت توپ گُل‌خزه سبُک شد یعنی تشنه اس و باید آبیاری بشه .
آبیاریش هم به این شکله که یک سطل یا ظرف که از توپ گل‌خزه بزرگتر باشه رو برمیداریم، گل‌خزه رو درونش قرار میدیم، بعد تا بالای توپ گل‌خزه آب میریزیم، اونوقت از توپ حبابهایی خارج میشه (به این معنی که گیاه داره آب جذب میکنه) و پس از اینکه حبابها تموم شدن یعنی آبیاری گیاه به اتمام رسیده و گیاهمون سیراب شده (این فرآیند کمتر از ۵ دقیقه زمان میبره) و تا زمانیکه توپ گل‌خزه سبک نشه نیاز به آبیاری دوباره نیست.
تمام اونچیزی که اصول نگهداری گل‌خزه هست همین دو نکته بود که خدمتتون گفتم و به همین راحتی تا حداقل یکسال گیاه توی همون فضا رشد میکنه و از زیبایی و شادابیش لذت میبرید